Kancelaria
Godziny pracy kancelarii:
PONIEDZIAŁEK, WTOREK, CZWARTEK I PIĄTEK po Mszy wieczornej.
W środy i niedziele kancelaria nieczynna
Spisywanie protokołów przedślubnych i rozmowy z Narzeczonymi:
proszę o wcześniejsze ustalenie terminu (np. po Mszy niedzielnej)
Najważniejsze informacje:
Dokumenty potrzebne do zgłoszenia chrztu:
Akt urodzenia dziecka z USC, świadectwo ślubu kościelnego rodziców (dotyczy tylko osób nowo przybyłych do Parafii), zaświadczenia z parafii zamieszkania chrzestnych stwierdzające, że kandydaci do tej godności są osobami zdatnymi do tej posługi w świetle wymogów prawa kościelnego
Osoby, które nie zawarły Sakramentu Małżeństwa, mogą ochrzcić dziecko tylko wtedy, gdy są praktykujące i zamierzają je wychowywać w wierze katolickiej – w takiej sytuacji chrztu udziela się poza Mszą, w ustalonym z duszpasterzem terminie.
Chrzestni: Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto: jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, ukończył 16 lat; jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić (nie mogą wypełniać tej funkcji osoby pozostające jedynie w związku cywilnym lub konkubinacie) Musi być też wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej, oraz nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
Przed chrztem trzeba się zaopatrzyć w: świecę oraz białą szatę dla dziecka.
Terminy Mszy chrzcielnych w 2022 roku – trzecia niedziela miesiąca, godzina 16,00
Spotkanie przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w SOBOTĘ przed chrztem o 19,30.
Dzieci do Mszy w rocznicę chrztu zgłaszamy w kancelarii parafialnej lub (wyjątkowo) w niedzielę po Mszach św. Na Mszę „roczków” przynosimy świece. Przybywamy z chrzestnymi.
Terminy Mszy za roczne dzieci zasadniczo w trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 16,00 (jak Msze chrztów).
Bierzmowanie dorosłych:
Bierzmowanie dla dorosłych w katowickiej Archikatedrze: 17 marca, 12 maja, 23 czerwca, 6 października, 17 listopada 2022 roku. Do przyjęcia Bierzmowania zgłasza Ksiądz Proboszcz, po ukończeniu przez Kandydata specjalnego cyklu, obejmującego 10 spotkań. Odbywają się one w salach katowickiej Archikatedry. Księdzu Proboszczowi należy przedstawić świadectwo chrztu kandydata do bierzmowania.
Bierzmowanie Młodzieży:
Przygotowanie trwa 2 lata, w klasie VIII i I ponadpodstawowej. Po przeprowadzeniu rozmów indywidualnych Proboszcz Parafii podejmie decyzję, co do dopuszczenia określonego kandydata do bierzmowania.
Dokumenty niezbędne do zawarcia ślubu kościelnego:
Dowody osobiste, metryki chrztu (nie starsze niż trzymiesięczne), zaświadczenia o bierzmowaniu ( jeśli nie ma wzmianki w metryce chrztu), świadectwo ukończenia katechezy w szkole ponadgimnazjalnej, potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej, zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o wykluczeniu przeszkód do zawarcia małżeństwa (tzw. ślub konkordatowy).
Na spotkania przedmałżeńskie zapisujemy się przez stronę internetową, wybierając miejsce i czas spotkań:
https://rodzina.archidiecezjakatowicka.pl/aktualnosci/166-narzeczeni-zarezerwuj-termin
Najpóźniej 3 miesiące przed wybraną datą ślubu spisuje się protokół przedślubny. Do spisania protokołu potrzebne są w/w dokumenty. Po spisaniu protokołu, przez 2 tygodnie w parafiach narzeczonych głoszone są zapowiedzi. Dzień przed ślubem narzeczeni powinniście przystąpić do spowiedzi. Na ślub z osobą nieochrzczoną potrzebna jest dyspensa, którą może wydać biskup. Zgoda biskupa konieczna jest także przy ślubie z osobą innego wyznania, bądź ateistą. O dyspensę występuje proboszcz parafii. Świadkami mogą być osoby tej samej płci.
Zgłoszenia pogrzebu:
Ustalamy najpierw termin pogrzebu (w osobistej rozmowie z Księdzem Proboszczem, jak najszybciej po zgonie). Po zebraniu koniecznej dokumentacji przychodzimy do kancelarii w godzinach jej urzędowania, ustalając szczegóły pogrzebu. Przynosimy: Kartę zgonu (część dla administracji cmentarza), kserokopię aktu zgonu z USC, ewentualnie kserokopię świadectwa kremacji oraz kartę z wyszczególnionymi osobami, którym należy podziękować po zakończeniu liturgii.
W kancelarii, raz na 2 miesiące, dyżuruje Pani Radca Prawny, udzielająca bezpłatnych porad z prawa cywilnego osobom potrzebującym z terenu naszej Parafii. Szczegółowe terminy spotkań zapowiadane są w ogłoszeniach duszpasterskich. Na spotkaniu proszę przedstawić precyzyjnie sformułowany problem oraz zabrać dokumentację omawianej sprawy.